Adaptacijos ABC

Kad ir kaip norėtume, deja, vaiko iš anksto paruošti daželiui neįmanoma. Jiems tai nauja patirtis, o įsivaizduoti tai, ko niekada nepatyrei, – neįmanoma. Vaiko ruošimas darželiui (pasakojimai, kartais net agitavimas) dažniausiai yra neveiksmingas. Per daug giriamas dalykas ima kelti įtarimų, formuojasi atmetimo reakcija. Palikite viską taip, kaip yra. Atsipalaiduokite, pasitikėkite savimi, savo vaiku ir įstaiga, kurią pasirinkote savo vaikui.

Labai svarbu tai, kad jei jau apsisprendėte leisti vaiką į darželį, sprendimas turi būti tvirtas ir neatšaukiamas. Nusiteikimas “bandau-darau” paprastai baigiasi fiasko po pirmų savaičių, susidūrus su vaiko pasipriešinimu.

Būkite pasiruošę blogiausioms vaiko reakcijoms į darželį: vaiko elgesys gali keistis; vaikas gali tapti sunkiai sukalbamas; vaiko miegas gali tapti neramus; vaikas gali daugiau sirgti ir pan. Jeigu susidursite su šiomis reakcijomis, išlikite ramūs ir kantrūs, tai nesitęs ilgai.

Kaip palengvinti adaptaciją?

Pasistenkite, kad vaiko gyvenime nebūtų jokių didelių pokyčių likus maždaug 2 mėnesiams iki darželio lankymo pradžios. Jeigu įmanoma, nekeiskite gyvenamosios vietos, neiškelkite vaiko iš tėvų miegamojo, nenuimkite čiulptuko, sauskelnių ir pan. Jeigu tarp “nesmagių” permainų ir darželio lankymo pradžios būna praėję mažai laiko, vaikas gali tai susieti ir darželis gali imti kelti blogų asociacijų.​

Šiek tiek priartinkite vaiko dienotvarkę prie darželio ritmo. Tik nepersistenkite, kad jūsų vaikas nepatirtų spaudimo. Dažniausiai vaikai natūraliai “įsivažiuoja” į ritmą jau per pirmą savaitę.

Į darželį vaiką turėtų vesti tas šeimos narys, su kuriuo mažylis atsisveikina lengviau, o jis - ramiai reaguoja į vaiko ašaras.

Neapkraukite vaiko asmeniniais daiktais. Vaikas juos saugos nuo kitų vaikų, bijos pamesti, palikti. Įduokite tik būtiniausias nusiraminimo priemones.

Atsisveikinkite su vaiku užtikrintai ir vieną kartą. Nepasiduokite emocijoms, išvydę vaiko ašaras. Neparodykite vaikui, kad jums sunku. Nesigręžiokite palikę vaiką darželyje. Įkvėpkite - iškvėpkite ir eikite daryti savo darbų. Neabejokite, auklėtojos tikrai jums paskambins, jei tik reikės.

Labai svarbu vaiką į darželį vesti kasdien, nors ir po kelias valandas.

Pasitikėkite auklėtojomis. Jeigu jūs būsite sąmoningi, pasitikėsite auklėtojomis, jūsų vaikas taip pat jomis pasitikės ir jausis saugiai bei ramiai. Mūsų praktika rodo, kad daugiau nei pusę vaiko adaptacijos sėkmės lemia tinkamas jūsų (tėvų) pasiruošimas ir nusiteikimas.

Niekada nekalbėkite nieko blogo apie darželį vaikui girdint. Viena didžiausių tėvų daromų klaidų - grasinimas, kad jeigu vaikas neklausys, tada turės eiti į darželį. Kartais užtenka vieną kartą nesusivaldžius taip pasakyti, ir vaikas visą gyvenimą darželį traktuos kaip bausmę.

Po darželio eikite namo arba ramiai pasivaikščiokite lauke. Jokiu būdu neveskite vaiko į žaidimų kambarį, prekybos centrą, svečius, nekvieskite svečių į namus. Darželyje daug veiksmo, emocijų, naujų patirčių, o tai vargina. Vaikui reikalingas poilsis.

Grįžę namo nepamirškite vaikui skirti bent valandą kokybiško laiko - pabendraukite, pažaiskite ramų žaidimą, tiesiog pabūkite.

Adaptacijos pabaiga
ADAPTACIJOS PABAIGOS INDIKATORIAI
vaikas jau domisi grupės aplinka

Tyrinėja žaislus, ramiai stebi kitus vaikus, sugeba koncentruoti dėmesį į aplinkoje vykstančius proicesus.

vaikas jau mažiau reguoja į suagusiuosius

Atvedus vaiką ryte, auklėtojas pasitinka įprastai, mezga akių kontaktą, bendrauja.

vaikas jau žaidžia ir laisviau bendrauja su kitais vaikais

Atsiranda supratimas, kad grupėje galima rasti puikių bendraminčių ir laikas be mamos gali būti visai smagus.

NEAPSIRIKITE!

Rytinės ašaros ne visada reiškia tai, kad vaikas vis dar adaptuojasi. Taip, dažniausiai tai įprasta mažylio reakcija į naują aplinką. Tačiau neretai rytinės vaiko ašaros yra savotiškas įprotis, ritualas arba bandymas “paprašyti” tėvelių laisvadienio. Darželis jiems – darbas. O juk ir mums, suaugusiems, būna dienų, kai nesinori į darbą.